Sunday, January 25, 2015

Kore'de BB Devri Bitti, Artık CUSHION DEVRİ! IOPE Air Cushion XP N21 Ice Vanilla Yorumlarım


Merhaba arkadaşlar! Uzun süredir sınavlardı aile sorunlarıydı derken meşgul bir hayat sürüyorum ama baktım bu yazım taa yazdan beri bir kaç şey eklenip yayınlanmayı bekliyor! Kore'deki bu yeni trendle (ben yazıyı yayınlayana kadar 6-7 ay olunca artık o kadar da yeni değil ^^) ilgili çok soru da gelince dayanamadım :) Facebook sayfamda Innisfree, Hera , IOPE, Laneige, Etude House gibi markaların Cushion'larını ve  reklamlarını bir süredir paylaşmaya çalışıyorum ki farkındalık olsun. Dünya'da pek çok kadının sevdiği bu yenilikten haberdar olun :)


BB'yi CC'yi unutun ! 

Şaka şaka unutmayın ama daha pratik kullanın !
Cushion artık Kore'deki yeni trend. Amore Pasific grubunun uzun zamanlı çabalarıyla farklı türleri ortaya atılan ama ortak özellik olarak pratikliğiyle nam salan ürünler bunlar. BB krem, CC Krem, Güneş Kremli hafif kapatıcı... içindeki sizin tercihinize kalmış bu konuda farklı markalar farklı ürünler sunuyorlar. 
Diyelim ki; içinde BB krem olan cushion aldınız; Sünger kısmın içinde aslında özel yapılı bir BB krem oluyor. Genellikle yüze hemen uyum sağlayan -tabiri caizse yapışıveren ( kesinlikle yapışkanlık hissi değil, doğal durması ve hemen makyajın tutması anlamında) yapıda- olduğundan CUSHION'ın pratiklik  özelliği burada belirginleşiyor. Aynası süngeriyle taşınabilir ve her yerde makyaj yapabilirsiniz, içindeki özelliğini sizin seçtiğiniz  fondotenin ya da BB/CC'nin yapısı da yüze anında makyajın tek seferde oturmasını sağlıyor. Tecrübeme göre;  Güneş lekeleriyle başınız dertteyse güneş kremi özelliği fazla olan bir cushion alıp sürekli tazelemek ve güneşten korunmak daha kolay oluyor. Çünkü , özellikle yazın güneş kremlerinin pek çoğu etkisini 3 saat sonra yitirmeye başlıyor ve günün kalanında yüzünüz yanabiliyor, lekelenebiliyor.
Pek çok dizide alttan alta reklamı yapılıyor. Jun JiHyun ne yapsa olay da , özellikle Laneige Surpluss Princes dizisinde baya yaptı. Yazın Kore'ye gitmeden önce de Koreli ve diğer yabancı bloggerlardan çok duyup merak ediyordum. Ama hep pahalı geliyordu, internetten sipariş de malum riskli, riske atamıyordum. Derken Kore'ye gitmeden önce okuyucumlarından istedikleri ürün varsa diye ufak tefek sipariş almıştım ya, işte o zaman birileri cushion istedi. Kore'de de onlara almak için bakarken dayanamayıp kendime de aldım. 
Dayanmam mümkün mü? İnternette onca insan; '' harika, çok kullanışlı, hiç vaz geçmem'' falan yazıyor,  Kore'ye gittiğimde nerdeyse her kızın/kadının elinde farklı markaların farklı fiyatlı cushion'ları da olsa bunlardan var... Siz söyleyin benim gibi bir alışveriş çılgını blogger nasıl dayansın?
Koredeyken arkadaşım olan kızlara sordum, en gözde markalar IOPE Laneige ve Hera siz hangisini tercih edersiniz dedim.5'i birden '' Nanın HERA!!'' dedi. Şaşırdım, çünkü  aslında hepsininde ellerinde bu yazımda bahsettiğim IOPE vardı  :D 


Neden, dedim;
Hera cilt bakımında kesinlikle daha iyi, cushion'ı da cilde az zararlı diye söyleniyor ama çok pahalı öğrenci bütçesini aşar dediler. Sonra zaten AVM'ye gidince anladım kızları :) daha önce bu yazımda (TIK TIK) bahsettiğim High End markalar internette, Kore'de satıldığı çoğu yerden daha ucuza satılıyor. 
Şöyle ki, Hera, Sulwhasoo, Sum37... gibi pahalının pahalısı markalar öyle her yerde satılmıyor. Ya pahalı alışveriş merkezlerinde özel standlarda satılıyorlar ya da havalimanında Duty Free'de. (Bazı ürünleri çok popülerse sıradan AVM'lerde de bulunabiliyor.) Satıldıkları yerlere giden insanlar da çoğunlukla hali vakti yerinde insanlar, Kore'nin zenginleri falan olunca öyle indirim olması nadir. Ama internette mesela aynı cushion'u refill (yeniden doldurma eki) ile birlikte AVM'den Refill'siz aldığınız fiyata alabiliyorsunuz. W2Beauty.com,  Road Shop markaları pahalı satıyor olabilir (ki bence kargo fiyatı eklendiği için fiyatlar öyle normal) ama bu high end markalarda çoğu zaman Koredeki bir AVM'den daha uygun fiyat veriyor.
Fiyata gelirsek şöyle ki; mesela ben bu yazıda yorumlayacağım IOPE Cushion'u 1 tane refill ile yaklaşık 120 TL'ye aldım, havalimanında  duty free'de bir kaç dolar daha ucuzmuş sonradan gördüm. Ama W2Beauty'de o zaman refille birlikte ürün yaklaşık 45$~ 95-100 TL idi.
Dediğim gibi bu cushionlar tür tür.. Eğer BB'li isterseniz Laneige'in BB Cushionları popüler onunda refill'ini alayım dedim 22$ civarı bir fiyat söylediler, kendimi durdurdum :D

Refill Nedir?


Cushionlar Case denen aynalı gövdeden, fondotenin olduğu kısım  çıkarılıp değiştirilebilecek şekilde yapılmıştır.


  Resimdeki beyaz kapaklı kısım alttan itilerek çıkarılır ve aynalı gövdeye başka bir kısım takılır. Bu refill denen kısım aynalı gövde olmadığından daha ucuza satılır. Yani 1 tane cushion alırsanız boyutları uyan farklı özellikte bir çok iç kısım (refill) alıp kullanabilirsiniz. Mesela, Laneige ve IOPE nin refilleri birbirine uyuyormuş ama Innisfree uymuyormuş. Laneige ve IOPE refilleri 20-22$ civarına satılıyor, Etude House ve Innisfree'ninkiler ise 16-18$ civarına. Markasına göre 10-12$ a kadar refill bulabilirsiniz. Hatta şimdilerde sevdiğiniz BB kremi ya da güneş kremini  döküp kendi cushion'unuzu yapma imkanı sunan markalar da var; böylece taşıması ve kullanması daha pratik oluyor. Aşağıdaki resimde refill paketi ve nasıl çıkarılacağı tarifi resmi;

Gelelim Cushion Türlerinden Neyi, Nasıl Seçtim?

Cushionların fondotenli, BB li CC'li... çok çeşidi var bir de marka olarak cilt tipine göre çok çeşidi var. Kore'nin en çok satan Cushion markası IOPE imiş. Bunu zaten çevremde de bizzat gözlemlemiştim. Hiç kozmetikten anlamam diyen 45-50 yaşlarındaki  teyze, benle cushion bakarken ''Ben IOPE aldım memnunum'' dedi, 20-25 yaş aralığındaki arkadaşlarım da çoğunlukla IOPE almışlar. Hera'nın ki pahalı ama onu da alanlar çoktu; Hera biraz daha beyaz gösteriyor ama yüzü baya parlak yapıyor tabi mat türleri de var benim arkadaşımda gördüğüm öyleydi sadece.
 Bazıları case 'ini desenli falan alıp değiştirmiş, onlara da özellikle sordum Peripera'nın frozen karakterli case'ini almışlar :) 


Neyse bende sevildiğini görünce IOPE'ye karar verdim. Ama IOPE'nin de; 
1) Bol nemlendiricili ama yüzü parlak gösteren - Glow
2) Doğal duran ve hassas ciltlere önerilen- Natural
3)En çok satan türü olan, yüksek kapatıcı özellikli - Cover 
olmak üzere 3 türü ve tabi ten rengi seçenekleri var.

Sipariş olarak bunu isteyenlerden biri Cover istemişti .Kendim içinde çok hassas ciltli olduğumdan satış elemanının da tavsiyesiyle güneş kremi olarak iyi iş gören, doğal ve hafif kusurları kapatan Natural'i seçtim. Sonra satıcı karıştırmış ya da benim Korecemden yanlış anlamış paketi hazırlamaya gitti geldi, bende ödedim gittim. Türkiye'ye geldim fark ettim ki ikisi de Natural ! Neyse ki isteyen kişi çok anlayışlıydı ^.^

Renk N21
Tonu önce sarı gibi geldi ama yaz geçince normal cilt rengime daha bi uydu. Şu sıra daha çok seviyorum kendisini. Yazın  yanarken bir yandan da kızaran cilt tipinde olduğumdan sarı alt tonludan çok pembe alt tonlu renkleri tercih ediyorum. Ama kışın cildimde kırmızılık az oluyor rengiyle sorunum olmadı. Zaten Natural olduğu için pek belli olmuyor , kapatıcılık özelliği de yüksek değil o yüzden renkteki ufak farkları önemsemiyorum :D Ama Cover türünde alırsanız kapatıcılık özelliği çok yüksek, sivilce izi çok olan bir arkadaşım kullanıyordu ve baya kapatıyordu. Kapanan yerle boyun rengi falan farklı görünürse hoş olmaz renginize daha çok dikkat etmeniz gerekebilir :)
Genel olarak BB kremlerde olan renk tonları mevcut. 


Uygulama;


Pek makyaj becerisi gerektirmiyor o yüzden seviyorum :))Özellikler


Her markanın tabi kendince özellikleri var. 

   1)Bu ürün mesela su geçirmez değil ama tere dayanıklı. (Sweat Proof) . Su geçirmez ürünleri sivilceye yatkın ciltlere tavsiye etmiyorlar pek. Dayanıklı olmaması benim için daha iyi bir özellikti. Ama siz yazın alırken suya dayanıklı ürün isteyebilirsiniz; o zaman Etude House Any Cushion'un Proof olanını öneririm.

2) Bu ürün çok nemlendirici içermiyor.Kuru ciltliyim ama yazın aldığımdan önemsememiştim. 
Yağlı ciltler zaten çoğunlukla uzun süre onları yağlanmadan koruyacak ürünleri seviyorlar. Bu ürün yağlanma kontrolünde baya iyi. Burun çevremde yağlanma yazın kullanırken 6 saat sonra falan belirginleşiyordu, kışınsa kuru cildim burun çevremde pek yağlanma yapamıyor, azcık :9

3) Kuru ciltli biri olarak, kışın kullanırken altına önce nemlendirici sürüyorum yoksa yüzüm soğuktan çatlıyor . Cildiniz yağlıysa daha pratik olarak hemen uygulayıp makyajınızı 1 dakikadan az sürede tamamlayabilirsiniz. 

4) Natural seçeneği temiz cilt görünümü veriyor kapatıcılık özelliği az o yüzden hassas ciltlere de gözenekleri kapamadığı için daha çok bu türü öneriyorlar. Sivilce lekesi ve büyük gözenek sıkıntınız varsa Cover seçeneği öneriliyor.

 
  
5) Yüze ürünü dağıtan süngeri özel tasarlanmış, tek seferde ihtiyacınız kadar ürünü alıp yüzünüze bastırıyorsunuz, ürünü yüze doğal olarak o uyguluyor. Makyajdan anlamayan benim gibi fırçayla uğraşamayan kolaycı biriyseniz ve ''Yüzüne bişey mi sürdün?'' denilecek gibi belirgin hatalarla uğraşmak istemiyorsanız cushionlar sevilesi :)

6) Gözenek kapatıcılığı idare eder. Büyük gözeneklerim var ama uzun süre kapalı kaldıklarında yüzüm pütür pütür oluveriyor, o yüzden bu ürün zarar vermedi bana.


7) Refille beraber 30ml'lik ürün için 120 tl civarı fiyat fazla. Bu da ürünün olumsuz özelliği. Ama ben daha hala refill'e geçemedim .Temmuzdan beri kullanıyorum bugün Ocağın  25'i. Sanırım ben genelde sadece burun çevrem ve çene çevreme kullanıp tüm yüzüme sürmediğimden baya dayandı. Tabi aralarda CC krem kullandığım günlerde oldu . Ama bu hemen sür- çık olduğu için , yaymaya ne bileyim yüzüme otursun diye pat pat yapma gerek yok, sabahları elim hep buna gidiyor.

8) Uzun süre yüzde kalıyor. Benim gibi yağlanmayla başı pek dertte olmayanlar için 8 saate kadar burnunuzu silmezseniz, elinizi değmezseniz dayanıyor. Yağlı ciltlerde 6 saate kadar çok iyi dayandığını söylediler.Hafif dokunuşlar yapmak için yanınızda taşınabilir çok pratik ve hafif olduğundan.

9) İçeriği çok masum diyemem, hiç bir makyaj malzemesi için bunu demem mümkün değil. Ama mireal içeriyor, hafif kırışıkları örtmek için peptid içeriyor... Yine de çok iyi temizlenmeli, yoksa gözeneklerde birikebilir. BB de CC de güneş kremi de Fondoten gibi mutlaka temizlenmelidir.

10) spf 50+/ pa+++ Güneş koruma özelliği baya iyi.
11) Şimdilerde hemen her markanın kendi cushionları var, aradığınız özelliklere ve cilt tipinize uygun cushionlar bulmak mümkün. Henüz BB kadar çeşitliliği olmasa da yakında olacağına eminim çünkü şu son 2 sene de Kore'li kadınların ellerinden düşmez olmayı başardı :)Başka merak ettikleriniz var mı? Hiç Cushion denediniz mi? No comments:

Post a Comment