Friday, November 28, 2014

Missha Signature Beige Flawless Complexion Coordinating(CC) BB Cream [TR/ENG]

 - Might be HG for Oily Skin
Türkçesi aşağıdadır!

Hello everyone ! Today I'm back with another CC cream review ! As you know ,so far I've tried many Korean CC creams. I've developed my own CC cream criterias according to my experiences. 

What I look in a CC Cream goes as ;

- Lightweight
- Good pore coverage
- Not emphasizing dry patches
-Moisturising
- Not so glowy
- Not yellow undertone ( good color changing facility)
- Sun protection
- BlendingFor This Product

Coverage

 Till I try this one , I was thinking CC's are so good as base make up products with very light coverage . It has very good coverage for a cc cream, its more like bb cream.

It gives a really matte result. I like matte finishes sometimes but I hate it when it make me look like I wear too much make up by emphaisizing my dryness. You know the color seems more natural on a moist face as it doesn't emhasize dry patches.

Dry Skins Avoid This !

This one is not bad for people with oily skin, I may say they will love it. 
But I have dry to normal skin ... So I think its not for people with dry to normal skin ; it makes the skin more dry. But  oily skins probably will love it because of good oil control :)
It emphasize my dry patches a lot, more than all of my other cc creams.

Blending

It spreads easily on skin but if you have dry skin you may find it a little bit harder if you dont use a good moisturiser beforehand. The blending gets slower the color changing process gets longer :( 

Color Changing

It sucks on color changing when I compare it with other cc's I tried. It changes only a little. As I said before its more bb than a cc . 

It seems beige on my hand but I feel it looks too dark on my face. Its on the yellow side when it comes to undertones. Many Asian people will like it.  I know I am slightly on the yellow side but I'm sure my skin tends to look more on the pinkish side when it comes to real yellow skin tones.


Pore Coverage


It has the most awfull pore coverage among my cc creams. I really care about covering my pores and Etude House Silky CC Cream I Reviewed here gave me the best result as a cc cream with light formula.

Result

very very dry
very matte finish 
decent coverage than other cc creams
dry patch issue
bad pore coverage 
yellow undertone
good oil control


Türkçe Missha CC- BB Krem

Herkese merhaba ! Missha Ankara Kentpark'a mağaza açmış diye duydum *.* Hala gitmek için zaman bulamadım ama Missha severler için bir ürün daha yorumladım ! 
Missha CC cream iki tür , siyah ve beyaz . Siyah olan bej  ve mat, beyaz olansa daha aydınlık diye duydum. benim denediğim siyah olan. 
Dürüstçe söylemeliyim ki kuru ve  kuruya dönük normal ciltler bu üründen uzak durmalı . Yoksa yüzlerini boyamak için çok uğraşmışlar gibi bir makyaj ortaya çıkabilir. Tabi bunu önlemek iyi bir baz ya da nemlendiriciyi sürüp , cc'yi sonra sürmekle mümkün. Ama pratik olsun baz gibi olsun diye tasarlanan CC krem yapısına biraz aykırı. CC Krem Ne İşe Yarar merak ediyorsanız TIK TIK !!

4-5 tane Kore marka CC krem denemiş biri olarak, hafif yapıları nedeniyle CC çıktığından beri hiç BB almadım. Çünkü doğal görünüm ve cilde en az hasar veren ürünü kullanmayı isterim. CC çok denediğim için kendi çapımda kriterlerim oluştu.

CC Krem Alırken Dikkat Ettiklerim;

- Hafif yapı
- Gözenekleri iyi kapatma/ küçültme
- Kuru bölgelerde ben burdayım diye bağırmama
- Nemli olup, kolayca yayılma
- Renk değiştirirken doğru değiştirme
(CC kremin belli rengi yoktur, Cilt tonuna kendiliğinden uyması için tasarlanmı '' Color Changing Capsules'' ''Renk değiştiren Kapsüller'' içerir.)

Peki Missha CC Krem Kriterlerime Ne Kadar Uygun?
Yapısı bir CC kremden çok BB krem gibi, daha hafif CC'ler denedim.
Gözenek kapatıcılığı çok kötü geldi bana, bütün gözeneklerim (aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi) gayet belirgin kaldı. Gözenek konusunda en beğendiğim Etude House CC Krem'in Silky versiyonu TIK TIK !. Ama o da çok kuru olduğu için yine öncesinde nemlendirici kullanıyorum. Yağlı ciltlere ise kesin tavsiye ederim :) 
Yüzde yayılması eh işte , The Saem CC kremim daha kolay yayılıyordu, yapı olarak kuru olan CC'ler ise daha zor yayılıyor ve bir de renk değiştirmesini bekleyince , hiç pratik olmuyor.
Kuru olan yerlere sürünce çatlaklar, soyulmalar... heppsi gözler önüne açıkça seriliyor :(
Yağlanma kontrolü çok iyi , burun çevrem zaten geç yağlanır ama baya idare etti bu da beni :)
Demem o ki cildiniz yağlıysa mat görüntü ve yağlanma kontrolü, bir CC'ye göre yüksek sayılan kapatıcılık (nerdeyse bb kadar) vaadeden bu ürünü seversiniz diye tahmin ediyorum. Ama kuru ciltler illa mat görüntü isterlerse belki denesinler derim :)


Overall Score / Puanı : 2,5 /5
Won't repurchase again ; Not a good product for dry skin
Suggest for who; Oily skins love matte finish
No to whom; Dry skins
Yeniden almayacağım;  Cildim zaten kuru iyice kuruttu
Kime önerilir; yağlı ciltlere, mat görüntü isterlerse
Kime önerilmez; Kuru ciltler

No comments:

Post a Comment