Thursday, September 25, 2014

3CE Fresh Aqua Mist Review / Korelilerin Yüzlerine Sıktıkları Nemlendirici


Hello everybody I'm here with another favourite item review!!
 The review is a little bit late (I'm about to finish the bottle ) because I was very busy during summer that I didnt have time to update my blog casually :( I am loving 3CE Fresh Aqua Mist so much I should review it for you guys to know this beauty bottle  !!


Merhaba arkadaşlar ! Bana sık sorulardan biri de Kore dizilerinde oyuncuların sık sık yüzlerine sıktıkları deodorant görünümünü andıran sprey nemlendiriciler.
Bu spreyler makyaj üzerine sıkıldığında makyajı dağıtmıyor ve makyajın ömrünü uzatıyor.Bakım amaçlı olarak da kullanılıyor. Çeşitli cilt tiplerine göre içeriği değişen bu spreylere '' Mist'' deniyor. Mesela Missha'nın bu linkte bahsettiğim First Essence'ının misti çok  popüler. Bunun dışında geçen sene Etude House'ın Blooming misti de doğal içeriğiyle sevilmişti. Yağlı ciltler için makyajın veya yüzünüze başka bir şey sürmediyseniz bile yağlanmasını engellemek için mist kullanmak bence çok mantıklı . Çünkü hem canlı gösteriyor hem de temiz,ferah :)


I loved this mini bottle so much it is too convenient to carry around. I brought it wherever I go , it was always in my bag ! I always loved lightweight products :))

 Kore'nin Mac'i olarak bilinen makyaj malzemeleri üzerine yoğunlaşmış 3CE ( 3 Concept Eyes)'ın bu ürünü sırf boyutundan dolayı almıştım. Tam boyu 40-50 tl civarı ama bu küçük boy 3-4 ay gidiyor ve yaklaşık 15-20 tl gibi fiyatı vardı. Sonradan çok memnun kaldım ve en sevdiğim ürünlerden oldu, her nereye gitsem çantamdaydı. 
Bambu ve aloe vera gibi yumuşatma ve nemlendirirken yağlanma yapmayan ürünlerden oluşan içeriği sayesinde çok işime yaradı. Çünkü burnum yağlansa da yanaklarım kuru olduğundan yüz kuruyunca makyaj ben burdayım diye bağırabiliyor. Bu ürün hem burnum yağlanmasını geciktirdi hem de yüzümü yumuşatıp makyaja zarar vermeyip daha doğal gösterdi. Eyeliner'ı falan da dağıtmıyor,panik yok :) Adında ''fresh '' var , sıcak havalarda hafif bir serinlik hissi veriyor. Ama soğukta da rahatsız edici bir durum yaşamadım .

 

Here is the explanation of product ; Credit goes to ;blackedbox.com

The miniature version of one of their best selling items, the Fresh Aqua Mist Mini hydrates thirsty skin when spritzed on a clean face or it can be used to set makeup to ensure it last longer.

Containing mineral rich Glacier water and mixture of 6 underwater plant extracts, the easy to tote mist is non sticky and refreshing whilst providing nutrition for healthier skin.

Benefits:

  • Get a smoother and healthier skin with 3 Concept Eyes Aqua Mist.

  • Miniature version is ideal for travel and to carry in your bag so you can spritz on the go

  • A must have for every makeup bag

  • Hydrates and delivers nutrition to skin.


It reallt is a fresh mist as they emphasized well on the promotional pictures . Sora looks so freshed ! 


It really does what its written on the promotinal pictures of the product!

It absorbs too quickly and it spreads evenly.
It doesnt mess my make up
I use it like a make up fixer.
As a dry skinned, when a bb /cc cream emphasize my dry patches I use this. 
Gives natural finish .


It isn't sticky after application I reapply it whenever I want !
It doesnt have a noticable scent, it  seems like water :D
Put this on while wearing makeup and it will make your make up look more natural and make up gonna stay longer without getting cakey!
You can bring this EVERYWHERE, while traveling during summer this was my MUST HAVE item.
Perfect for summer! 
For skin care its not hydrating so go on using your moisturiser creams, this is too light for care uses ;)
Good oil control, fresh feeling, soothing effect together ^.^Sprey sıkıldığında iyi yayılıyor ama uzaklığı iyi ayarlamazsanız yüzünüzün tek bir yerine gelebilir.
Çok çabuk emiliyor
Kokusu yok , su gibi.
Yağlanma kontrolü, yumuşatması iyi.
Makyaja zarar vermiyor.
Makyajsız bakım ürünü olarak pek kullanmadım çünkü bir gerçek nemlendiricinin yerini tutmuyor, çok hafif kalıyor. Tek başına bakım ürünü olarak zaten mist pek kullanılmaz. Sadece hafif bir dokunuşa ihtiyaç duyduğunuzda yardımcı olur ;)

Overall Score / Puanı : 5/5

Won't repurchase again ; Because I just got my Sum :37 Mist from Korea 

Yeniden almayacağım; Çünkü 80 tl değerinde başka bir mist çoktan edindim :)) Yeni şeyler deneme isteğim

Suggest for who;  Everybody who loves natural finish on make up and simply wants  not drying soothing mist has oil control features

Kime önerilir; Ben herkese öneririm, hem yağlanma kontrolü hem de nemlendirip doğal canlı görünüm için ideal :)

Where to Buy?/ Nerden Alınır?


http://w2beauty.com while registering use my sponsor code 2038805 in sponsorship code area when you register, to get 5$ voucher !!

2038805 Sponsor koduyla üye olursanız 5$ indirm kuponu bu bloggerdan size jest olarak gelir ;)
No comments:

Post a Comment