Friday, April 12, 2013

Uzakdoğu vs Çince


       Bloğumda size son zamanların Dünya çapında yankı bulan popüler Uzakdoğu kültüründen bahsetmek istiyorum.

      
    6 sene önce Çince öğrenmeye başladım ve 5 sene sonrasında Çince öğrenimime ara vermek durumunda kaldım. Bu 6 seneden öncesinde Japon çizgi filmlerini delicesine izlediğimden Japonca öğrenmek ve ay savaşçısını alt yazısız, dublajsız kendi dilinde izlemek hevesiyle yanıp tutuşurken babam Japonca olmasa da Çince olabilceğini söyledi ve benim diğer Uzakdoğu ülkelerine olan ilgim de başlamış oldu.
    Çince dilbilgisi olarak çok kolay bir dil olmasına rağmen alfabe kavramı olmadığında yazı yazmak ve yazılanı okumak büyük bir sorun teşkil ediyor. Öğrenmeye ve yazmaya azimliyseniz karakterleri sabırlı bir çalışmayla öğrenebilirsiniz. Konuşmada sürekli aynı şeyleri tekrar ettiklerini düşünüyor olabilirsiniz :) Çünkü doğru !! Sürekli aynı heceleri 5 farklı ses tonuyla söylüyorsunuz ve 5 farklı anlam ortaya çıkıyor. 4 farklı ''ma''yı görüyoruz.

Burda sesin artıp azalmasına göre değişen 4 tonu görüyoruz.5inci olan tonsuz olduğu için gösterilmemiş. Bu tonlama işaretleri pinyin dediğimiz latince okunmayı sağlayan yazım şekillerinin üstüne konarak bizim dil öğrenmemizi kolaylaştırıyor.

Ve.. Bazı Çince karakterler;
 
 

No comments:

Post a Comment